VRCH NAD TURZOVKOU

VŠEOBECNÉ INFORMÁCIE

Letecký pohľad na masív Živčákovej
Letecký pohľad na masív Živčákovej
Cesta z Korne
Cesta z Korne
Začiatok chodníka z Turzovky
Začiatok chodníka z Turzovky

Vrch Živčáková, ako súčasť Turzovskej vrchoviny, sa nachádza vzdušnou čiarou asi 3 km západne od mesta Turzovka.

Vrchol má nadmorskú výšku 787,7 metra a takmer celý je odetý do vysokého smrekového lesa. Vedie naňho viacero prístupových chodníkov, ktoré za posledné desaťročia vyšliapali tisícky pútnikov, pravidelne navštevujúcich miesta spojené so zjaveniami Panny Márie.AREÁL PÚTNICKÉHO MIESTA

Areál pútnického miesta Živčáková sa nachádza na čistinke, na ktorú vyúsťujú viaceré lesné cesty a chodníčky. Jeho centrom je novovybudovaná kaplnka, v ktorej sa slúžia sväté omše. Jej interiér je sprístupnený veriacim vo vymedzených hodinách v nedeľu a niektoré vybrané sviatočné dni. Nad oltárom je veľký drevený kríž, socha Panny Márie a obraz Božej Matky.

Pred kaplnkou sú vytvorené prekryté sedenia pre dostatočný počet pútnikov, ktorí však radi sedávajú aj na množstve lavičiek na náprotivnom svahu, alebo priamo na lúke. Skutočným rezbárskym skvostom je, pred kaplnkou stojaci, detviansky kríž, ktorý je darom pútnikov z tejto rázovitej stredoslovenskej obce. Asi tristo metrov od kaplnky - smerom na Korňu sa nachádzajú pramene liečivej vody.

Od roku 2015 je súčasťou pútnického miesta aj chrám Panny Márie Matky Cirkvi, ktorý bol slávnostne vysvätený 4. októbra, za účasti biskupov zo Slovenska, Čiech a Ukrajiny a asi 15 000 pútnikov. Kostol je situovaný priamo nad parkoviskom pod Živčákovou, dostupným asfaltovou lesnou cestou z Korne.