TURZOVKA DNES

VŠEOBECNÉ INFORMÁCIE

Región Kysuce pozostávajúci z 33 obcí, vrátane štyroch miest, má vyše 126 tisíc obyvateľov a rozlohu 935 km2. Leží v severozápadnej časti Slovenska, v doline a vrchoch Beskýd a Javorníkov. Na severe susedí s Poľskom, na severozápade s Českou republikou. Prvá písomná zmienka o Kysuciach je z roku 1244. Región patril od stredoveku do Trenčianskej stolice, v roku 1923 - 1928 do Považskej župy. Neskôr do Stredoslovenského kraja s krajským mestom Banskou Bystricou. V súčasnosti územne spadá do Žilinského kraja (VÚC), okresným mestom je Čadca.

Samotné mesto Turzovka leží na hornom toku rieky Kysuca - v západnej časti okresu. V roku 1968 získala štatút mesta a v súčastnosti má približne 8 tisíc obyvateľov. Niektoré z okolitých obcí tvorili v minulosti jednu "Veľkú dedinu - Turzovku", avšak v päťdesiatych rokoch minulého storočia boli vyčlenené z jej chotára a ustanovené za samostatné obce. S mestom Turzovka sú teda historicky i geograficky späté, čo prirodzene vyústilo do vzniku Mikroregiónu Horné Kysuce.

ZNÁMI RODÁCI

Pavol Hrtús Jurina
Pavol Hrtús Jurina
Ján Haranta
Ján Haranta
Miroslav Cipár
Miroslav Cipár
Ondrej Zimka
Ondrej Zimka
Gustáv Švábik
Gustáv Švábik
Karol Točík
Karol Točík

Okrem Tomáša Uhorčíka, ktorý bol kapitánom zbojníckej družiny Jura Jánošíka, sa mesto zapísalo do histórie, ako rodisko a pôsobisko známych osobností , medzi ktorých patrí spisovateľ Rudolf Jašík, ktorého pamätná tabuľa je umiestnená na rovnomennom kultúrnom dome. Ďalšími známymi turzovčanmi sú spisovatelia Ľudovít Janota, Pavol Hrtús-Jurina, či básnik Ján Haranta. Naše mesto sa môže pochváliť aj ďalšími umelcami, ako sú maliari a grafici Miroslav Cipár a Ondrej Zimka a sochár Gustáv Švábik. Na budove miestnej fary má pamätnú tabuľu aj spoluzakladateľ Matice Slovenskej dekan Fraňo Tagayi, či spolkový organizátor dekan Karol Točík. 

KULTÚRA

Amfiteáter - Beskydské slávnosti
Amfiteáter - Beskydské slávnosti
Stretnutie veteránov
Stretnutie veteránov

Asi najznámejším ťahákom kultúrneho leta v Turzovke je medzinárodný folklórny festival Beskydské slávnosti, ktorý je známy bohatými a atraktívnymi sprievodnými akciami, ako je turistický pochod Uhorčíkovým chodníkom, každoročné stretnutie historických vozidiel, či tradičný Turzovský jarmok. V miestnom kultúrnom dome sa každoročne koná množstvo neobvyklých výstav, či známe Jašíkove dni.  

ŠPORT

Športový areál - Závodie
Športový areál - Závodie
Nafukovacia hala
Nafukovacia hala

V meste má na miestnom futbalovom štadióne rozložený stan futbalový klub Tatran Turzovka, ktorý od roku sa 1945 v meste organizuje jeden z najstarších futbalových turnajov na Slovensku. Pod vrchom Bukovina je vybudované lyžiarsko-turistické stredisko s chatou a dvoma lyžiarskymi vlekmi, s veľmi dobrými podmienkami na letnú i zimnú turistiku, cykloturistiku, zjazdové i bežecké lyžovanie. V roku 2005 bol priamo na brehu Kysuce otvorený športový areál s tenisovými kurtami, kompletným minigolfom, ihriskom pre malý futbal a ďalšími doplnkovými hracími a oddychovými plochami. Areály základnej školy a gymnázia sú vybavené telocvičňami a vonkajšími ihriskami s možnosťou využitia aj pre športuchtivú verejnosť.

NÁBOŽENSKÝ ŽIVOT

Súčasný kostol Nanebovzatia Panny Márie je baroková stavba z roku 1759. Bol postavený vnútri turzovskej usadlosti. Farnosť Turzovka, ktorá bola ustanovená v roku 1694 patrí medzi najväčšie a najpočetnejšie farnosti v nitrianskej diecéze a v súčasnosti k nej patrí aj obec Dlhá nad Kysucou. V objekte kostola je Pomník padlých v 1. svetovej vojne postavený v dvatsiatich rokoch minulého storočia, doplnený tabuľou padlých v 2. svetovej vojne. Na hore Živčáková je známe pútnické miesto s kaplnkou Panny Márie - Kráľovnej Pokoja, postavenou v roku 1993. Liečivé pramene na hore Živčák - miesto zjavenia Panny Márie - ročne navštevujú tisíce pútnikov z celého sveta. Hlavné púte sa uskutočňujú najmä v apríli, auguste a októbri.

SKLADBA OBYVATEĽSTVA

Námestie s Mestským úradom
Námestie s Mestským úradom
Súsošie Džarek a drotár (M. Cipár)
Súsošie Džarek a drotár (M. Cipár)

Podľa oficiálnej správy Slovenského štatistického úradu mala Turzovka pri sčítaní ľudu v roku 2001 celkom 7854 obyvateľov. Z toho žien bolo 3976 a mužov 3878. Ekonomicky aktívnych ľudí bolo 4001.

Národnosť                                             Počet obyvateľov
slovenská                                                        7577
česká                                                                 77
rómska                                                              28
poľská                                                                5
maďarská                                                           5
moravská                                                            1
ukrajinská                                                           1


Vierovyznanie                                      Počet obyvateľov
Rímsko-katolícka cirkev                                 7412
Evanjelická cirkev aug. vyznania                    17
Grécko-katolícka cirkev                                   9
Pravoslávna cirkev                                           8
Reformovaná kresťanská cirkev                      4
Evanjelická cirkev metodistická                      4
Jehovovi svedkovia                                         3